Kariyer

İngilizce Seviyeleri Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

İngilizce seviyeleri çoğu kişinin karıştırdığı bir ifadedir. “İngilizce biliyor musunuz?” sorusu ile hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Bu soruyu cevaplamak oldukça zor olduğunu biliyoruz. Evet mi, hayır mı? Yalnızca evet ve ya hayır cevabı vermek yeterli olmayacaktır. İngilizce seviyenizi net olarak belirtmek daha doğru bir cevap olacaktır. Peki, uluslararası standartlara uygun olan İngilizce seviyeleri neler şimdi detaylı bir şekilde göz atalım.

A1-A2-B1-B2-C1-C2 İngilizce Seviyeleri Nedir?

(CEFR) Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’na göre İngilizce seviyelerini A1, A2, B1, B2, C1, C2 olarak altı kademede belirtir. A1 ve A2 başlangıç seviyelerini, B1 ve B2 orta seviyeleri, C1 ve C2 ise ileri seviyede İngilizce yeterliliği açıklamaktadır.

Toptalent.co Ücretsiz İngilizce Seviye Belirleme Testini çözebilir, İngilizce dil seviyeni öğrenebilirsin. Uluslararası alanda kabul gören A1-A2 Başlangıç (Beginner), B1-B2 Orta (Intermediate), C1-C2 İleri (Advanced) olarak İngilizce seviyeni test et, Test sonunda İngilizce sertifikanı pdf olarak CV’ine hemen ekle!
Ücretsiz İngilizce Seviye Testi ile İngilizce seviyeni hemen öğren.

İngilizce Dil Seviyeleri

A1 İngilizce Seviyesi – Başlangıç (Beginner)

A1 başlangıç İngilizce dil seviyesi temel bilgileri ve konuları ifade eder. A1 seviyesi, çoğu zaman başlangıç veya beginner düzeyi olarak ifade edilir. Somut türden ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bilindik günlük ifadeleri ve çok temel ifadeleri içerir. Kendini ve başkalarını tanıtabilir ve birinin nerede yaşadığı, tanıdığı insanlar ve sahip oldukları şeyler gibi kişisel ayrıntılar hakkında sorular sorabilir ve soruları yanıtlayabilirsiniz.

A2 İngilizce Seviyesi – Temel (Elementary)

A2 Temel İngilizce dil seviyesi, başlangıç üzeri, temel seviye İngilizce yeterliliğini ifade eder. A2 İngilizce seviyesinde basit günlük konuşmaları, basit cümleleri kurmayı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

En doğrudan ilgili alanlarla ilgili cümleleri ve sık kullanılan ifadeleri anlayabilir (örneğin, çok temel kişisel ve aile bilgileri, alışveriş, yerel coğrafya, istihdam). Bilinen ve rutin konularda basit ve doğrudan bilgi alışverişini gerektiren basit ve rutin görevlerde iletişim kurabilir. Arka planlarının, yakın çevrelerinin ve m’nin özelliklerini basit terimlerle tanımlayabilirsiniz.

B1 İngilizce Seviyesi – Orta (Intermediate)

B1 Orta Seviye İngilizce bilgisi, temel dil bilgisi konularının yanı sıra en çok kullanılan kelimeleri öğrendiğiniz seviyedir. Ardından günlük hayatta sıkça kullandığınız ve işinize yarayacak yeni dil bilgisi kurallarını öğrenirsiniz.

B1 İngilizce dil seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) üçüncü seviyedir.Boş vaktinizde, okulda, işte ve aile ortamında sıklıkla karşılaştığınız konuşmaların ana konusunu anlayabilirsiniz. İngilizce konuşulan bir ülkeye gittiğinde birçok durumla başa çıkabilirsiniz. Kişisel ilgi alanı, ailevi konular hakkında fikrinizi belirtecek basit cümleler oluşturabilirsiniz. Tecrübelerinizi ve geçmişte yaşadığınız olayları, hayallerinizi anlatabilirsiniz.

B2 İngilizce Seviyesi – Orta Üstü Seviyesi (Upper Intermediate)

B2 seviyesi İngilizce, genel olarak dil bilgisi kurallarına hakim olduğunuz ve kelime bilginizin çoğu konuda iletişim kurmak için yeterli hale geldiği seviyedir. Aynı şekilde konuşma ve dinleme yetenekleriniz de diğer insanlarla iletişim kurabileceğiniz seviyeye gelir.

Alanınızın hakkında teknik detayların da olduğu spesifik konuları ve metinleri okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Anadili İngilizce olan insanlarla, zorlanmada akıcı bir şekilde iletişim kurabiliyor olacaksınız.

C1 İngilizce Seviyesi – İleri (Advanced)

İngilizce C1 seviyesinde dil bilgisi konularına hakim ve geniş bir kelime dağarcığına sahip olursunuz. Konuşma ve karşınızdakini anlamak konusunda sorun yaşamazsınız. Akademik ve profesyonel dilde konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz.

C1 İngilizce dil seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) beşinci seviyedir. Zor konularla ilgili uzun metinleri okuyabilir ve tam olarak kavrayabilirsiniz. Rahat bir şekilde kendini akıcı ve anlık olarak ifade edebilirsiniz. Dili profesyonel, akademik ve sosyal amaçlarla esnek bir şekilde kullanabilirsiniz. Zor konular hakkında bağlaçların, karışık cümlelerin bulunduğu zor cümleleri doğru bir şekilde kurabilirsiniz.

C2 İngilizce Seviyesi – Anadil Seviyesi (Proficient)

C2 seviyesi İngilizce, herhangi bir sorun yaşamadan cümleleri okuyup anlayabildiğiniz en üst seviyedir. Neredeyse kusursuz bir şekilde insanlarla anadiliniz gibi iletişime geçebilirsiniz ve rahatlıkla konuşabilirsiniz.

C2 İngilizce dil seviyesi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında (CEFR) en üst seviyedir. Okuduğunuz ve duyduğunuz her şeyi tam olarak anlayabilirsiniz. Sözlü ve yazılı tüm bilgileri özetleyebilir ve baştan yazabilirsiniz. Kendini anlık, akıcı ve net bir şekilde ifade edebilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu