Eğitim

En İyi ALES Kaynak Önerileri [2024]

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mühendistan olarak bu yazımızda ALES’ten yüksek puan almak isteyen adaylar için ALES kaynak önerileri sıralayacağız.

Akademik Personel ve Lisansüstü Geçiş Sınavı kısa adıyla ALES, yılda 3 defa düzenlenen bir sınavdır. Sayısal ve sözel olmak üzere iki farklı konudan oluşan ALES, akademik kariyer isteyen bireylerin aşması gereken ilk engeldir. Sayısal ve sözel olarak iki ayrı sınav için söyleyeceğimiz kaynaklarla çalışabilir ve ilk ALES tecrübenizden tatmin edici bir derece yapabilirsiniz.

ALES Sayısal Kaynak Önerileri

ALES Kaynak Önerileri Sayısal

ALES sınavının iki konusundan biri sayısaldır. Sayısal kısmın içinde de iki temel ders bulunur. Bunlar matematik ve geometridir. Bundan birkaç yıl önce “sayısal mantık” adı altında bir ders de sayısalın alt konularından biri sayılıyordu. Fakat güncel ALES sınavlarında sayısal mantık, matematik konularının içinde yer almaktadır.

ALES sayısaldaki konu ve soru dağılımı, ağırlıklı olarak matematikten yanadır. Sayısal kısmın %75’i matematikten meydana gelir. Geri kalan %25’lik dilim geometriye aittir. Bu yüzden ALES adayları, gerek ders çalışırken gerekse kaynak satın alırken matematik ağırlıklı bir planda ilerler. Mühendistan olarak hazırladığımız bu yazıda iyi bir derece yapmak adına önerebileceğimiz ALES kaynak önerileri şu şekildedir;

 • PEGEM Akedemi ALES Soru Bankası
 • Yargı Yayınevi Yargı Yayınları ALES VIP
 • Benim Hocam ALES Soru Bankası Matematik
 • Aportemi Yayınları Problemler
 • Antrenman Yayınları Yeni Nesil Matematik
 • İsem Yayıncılık ALES Matematik- Geometri Sayısal Mantık

Yukarıdaki kaynaklara düzenli çalışarak ALES sayısaldan istediğiniz puanı rahatlıkla elde edebilirsiniz.

ALES Sözel Kaynak Önerileri

ALES Kaynak Önerileri Sözel

Vereceğimiz ALES kaynak önerileri sadece sayısaldan ibaret değildir. Akademik Personel ve Lisansüstü Geçiş Sınavı’nın bir diğer yüzü de sözeldir. Sözel kısımda sadece bir ders bulunur. Bu ders ise Türkçedir. Sözelden toplam 50 soru gelirken bunun %80’i paragraf sorularından ibarettir.

ALES için hazırlanan sözel kaynakların hepsi, okuma süresini hızlandırma, kavrama yeteneğini pekiştirme ve süreyi idare etme üzerine hazırlanmıştır. Aşağıda sıralayacağımız kaynaklardan birkaç tanesini satın alıp düzenli bu kaynaklar üzerinde çalışırsanız, ALES’ten istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz. Bu kaynaklar şu şekildedir;

 • İsem ALES Sözel Mantık Tamamı Çözümlü
 • Hız ve Renk TYT AYT Paragraf Soru Bankası (ALES için de uygundur)
 • Enine Boyuna Eğitim ALES Eğitim Seti
 • Uzman Kariyer Yayınları ALES Paragraf Performans Soru Bankası
 • PEGEM Akademi KPSS- ALES- DGS Paragraf Soru Bankası

Sözel ALES kaynak önerileri için vereceğimiz yayınlar yukarıdaki gibidir. Siz de süreli bir şekilde bu kaynaklara çalışırsanız, çok geçmeden istediğiniz sonucu olabilirsiniz.

ALES Deneme Önerileri

ALES Deneme Önerileri

Tüm sınavlarda olduğu gibi ALES‘den de iyi bir derece elde etmek istiyorsanız, mutlaka belli aralıklarla süreli deneme çözmelisiniz. Bu denemeler sınav atmosferine sizleri hazırlayacaktır. Kısa sürede toparlanmanıza ve durum değerlendirmesi yapmanıza olanak tanıyacaktır. Deneme adı altında vereceğimiz ALES kaynak önerileri ile şu anki net sayınızı görebilir ve bu net sayınıza istinaden performansınızı yükseltebilirsiniz. Vereceğimiz kaynaklar ise aşağıdaki gibidir;

 • Yargı Yayınları ALES Tamamı Çözümlü 5 Deneme
 • Yediiklim Yayınları ALES- KPSS- DGS Mantık Sayısal Sözel Tamamı Çözümlü 50 Deneme
 • Benim Hocam Yayınları ALES Tamamı Çözümlü 6 Deneme

Yukarıda yer alan denemeleri belli bir düzende çözerseniz başarı kendiliğinden gelecektir.

Sonuç

ALES, birçok adayın merakla beklediği bir sınavdır. ALES’ten yüksek puan almanın püf noktası ise doğru kaynak seçmektir. Güncel soru tipleri ile donatılmış yayınların kitaplarından ALES’e çalışırsanız, istediğiniz puanı elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu