Elektronik

En Güvenilir Otomatik Sigorta Modelleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Otomatik sigorta modelleri

Otomatik sigorta modelleri elektrik tesisatlarının en fazla kullanılan donanımlarından biridir. Bundan dolayı en güvenilir ve kaliteli sigorta modellerini kullanmak, uzun vadede hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Otomatik sigorta devreleri; aşırı akımların olumsuz etkisini dengeleyen ve koruma işlevlerini yerine getiren cihazlardır. Bu noktada elektrik sigortaları, akımın aştığı durumlarda devlerin açılmasını sağlar ve yükü koruyarak olumsuz durumların yaşanmasını engeller. Hayati öneme sahip olan otomatik sigorta modelleri, bu görevleri sebebiyle mutlaka kaliteli şekilde seçilmelidir. Otomatik sigorta modellerinin yüksek kaliteli malzemelerden imal edilmiş olması gerekmektedir. Bu sayede aşırı akım söz konusu olduğunda gerekli korumayı yaparken, kendi malzemelerin yanmasına ya da hasar görmesine de yol açmaz. Otomatik sigortalar; v otomat, w otomat, minyatür sigorta şeklinde ifade edilebilir.

Otomatik Sigorta Modelleri Nelerdir?

Otomatik sigortalar aşırı akım oranlarına göre farklı potansiyellerde üretilmektedir. Aşırı akımın nominal akımı ne kadar ve hangi sürede aştığı ile ilgili olarak ihtiyaç duyduğunuz otomatik sigorta modelini temin etmeniz gerekmektedir. Buna göre otomatik sigortalar:

  • B Tipi Otomatik Sigorta Modeli: genel olarak ev aydınlatmaları, priz ve kumanda devreleri için yeterli olmaktadır.
  • C Tipi Otomatik Sigorta Modeli: motor, trafo, çok sayıda lamba gibi devreler için kullanılmaktadır.
  • D Tipi Otomatik Sigorta Modeli: akımları yüksek olan motorlar, kaynaklar, punta makineleri, x-ray cihazlarının korunması için kullanılan sigorta modelleridir.
  • K Tipi Otomatik Sigorta Modeli: aşırı akımın etkilediği güç kaynakları için kullanılmaktadır.
  • Z Tipi Otomatik Sigorta Modeli: özellikle hassas elektronik devrelerde, sensör devrelerin korunması için tercih edilen sigorta modelleridir.

Otomatik sigorta modelleri; bağlı olduğu elektrik devrelerinin aşırı akım ve kısa devrelere karşı korunmasını sağlar. Otomatik sigortalar sayesinde devreler kolayca açılıp kapanır. Özellikle herhangi bir arıza olması halinde otomatik olarak sigorta devreye girer. Bu sayede arızalar ve olası riskli durumların önüne geçilir. Otomatik sigortalar; L ve G tipi olarak üretilmektedir. L tipi sigorta modelleri aydınlatma ve priz tesislerinde kullanılırken, G tipi otomatik sigortalar ise motor koruma devreleri için üretilmektedir.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu