Mühendislik Maaşları

Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2021

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Yazılım mühendisliği, teknolojinin ilerleme hızıyla birlikte her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulan bir mühendislik bölümü haline geldi. Bu da yazılım mühendisliği maaşlarına olumlu bir şekilde yansımaktadır. Bilgisayar mühendisliğinin bir alt bölümü olarak düşünülse de yazılım mühendisliği bölümü donanım değil daha çok programlama dilleri tabanında oluşturulmuştur. Günümüzde de çok sayıda endüstrinin otomasyona veya dijitalleşemeye geçişi, yazılım mühendisliği bölümüne olan ihtiyacı arttırmış ve bu da yazılım mühendisliği maaşlarını olumlu yönde etkilemiştir. Bu içeriğimizde sizlere özelde, devlette ve yurt dışında yazılım mühendisliği maaşları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Yazılım mühendisliği ile ilgili ayrıntılı bilgiye “Yazılım Mühendisliği Nedir?” adlı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Özel Sektörde Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisleri çoğunlukla özel sektörde veya serbest çalışmaktadırlar. Özel sektörde faaliyet gösteren yazılım mühendislerinin maaş aralıkları tecrübeye ve sektöre göre değişiklik göstermektedir. Özellikle de yazılım mühendislerinin bildikleri programlama dilleri ve bunlar ile alakalı yaptıkları projeler oldukça büyük önem arz ediyor. Sektörde çalışan çok sayıda yazılım mühendislerinin paylaştığı genel maaş aralıkları aşağıdaki gibidir.

PozisyonMinimum (TL)Ortalama (TL)Maksimum (TL)
Yeni Mezun Yazılım Mühendisi282052006800
Kıdemli Yazılım Mühendisi (+2 yıl tecrübe)575074308600
Tecrübeli Yazılım Mühendisi (+5 yıl tecrübe)7120920014550

Yukarıdaki tabloda belirtilen maaş aralıkları genel ortalama maaşlardır. Yazılım mühendislerinin maaş aralıkları özellikle özel sektörde diğer mühendislik bölümlerine göre çok esnektir ve geniş bir aralığa sahiptir.

Devlette Yazılım Mühendisliği Maaşları

Devlette yazılım mühendisliği maaşları, özel sektöre göre çok esnek değildir. Diğer mühendislik alanlarına benzer olarak devlet dairelerinde mühendislerin kazançları derece kademeye göre farklılık gösterir. Devlette çalışan yazılım mühendislerinin maaşları da buna göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda 1/4 derecesinde devlette çalışan mühendislerin net maaşını görmektesiniz. Buna göre 1/4 derecesinde devlette çalışan bir yazılım mühendisinin net maaşı 8025 TL tutarındadır.

devlette mühendislik maaşları

Tabi yukarıdaki tabloda gösterilen devlette mühendislik maaşı aynı derecede olan bölüm fark etmeksizin diğer tüm mühendislerde de aynıdır. Derece artışına, yüksek lisans veya doktora derecesine ve yabancı dil puanına göre bu maaş tutarı da değişiklik göstermektedir.

Yurt Dışında Yazılım Mühendisliği Maaşları

Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da yazılım mühendislerine çok fazla ihtiyaç vardır. Bu sebepten birçok ülkede yazılım mühendisliği istihdamı yüksektir ve maaş aralıkları da bir o kadar tatmin edicidir. Glassdoor sitesi verilerine göre başlıca ülkelerde net yazılım mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

  • ABD: 106.431 $/yıl
  • Kanada: 58.000 K$/yıl (Kanada doları)
  • Birleşik Krallık: 44.659 £/yıl
  • Almanya: 58.250 €/yıl
  • Fransa: 42.000 €/yıl
  • Avustralya: 100.000 A$/yıl (Avustralya doları)

Freelance Yazılım Mühendisleri Ne Kadar Kazanıyor?

Yazılım mühendisleri serbest olarak çalışarak çok yüksek gelirler de elde edebilirler. Yazılım mühendisliğinin en büyük avantajlarından biri de dünyanın neresinde olursa olsunlar işlerini yapabilmeleridir. Tek ihtiyaçları olan şey bir bilgisayardır. Öyle ki her yerde de uzaktan iş alıp çalışabilmektedirler ve bu işlerden elde ettikleri kazanç miktarı ise özel sektör veya devlette çalışan yazılım mühendislerinden çok daha fazla olabilmektedir. Freelance yazılımcılar mobil uygulama geliştirip satabilir veya market uygulamalarına yükleyerek de reklam kazançları elde edebilirler. Yine aynı şekilde müşteri bularak web sitesi oluşturarak para kazanabilirler.

Kısacası bir nevi kendi işlerinin sahibi olmaları çok kolaydır. Çünkü yapılan işin hiçbir maliyeti yok. Freelance çalışan yazılım mühendislerinin aylık kazançları çalışma sürelerine alabildikleri projelere bağlı olmakla beraber 5.000 TL-100.000 TL arası değişebilmektedir. Tabi serbest olarak çalışmanın en büyük dezavantajı da iş alabilmektedir. Bunun için de mutlaka büyük kariyer ve freelance web sitelerini takip etmeleri gerekmektedir.

Yazılım Mühendisi Adaylarına Tavsiyeler

Yazılım mühendisliği okumak isteyen öğrencilere tavsiyem, üniversite döneminden başlayıp programlama dillerine hakim olmalısınız ve öğrendiğiniz bu dillerde projeler geliştirin. İnsan ilişkilerinizi geliştirin sadece bilgisayar arkasında saklanmayın. Freelancer sitelerden kavradığınız alanlar ile alakalı işler de bulup yapabilirsiniz. Bu hem sizi daha da geliştirecek hem de profesyonel bir proje ortaya koymanızı sağlayacaktır. Yabancı dilin önemini anlatmamıza gerek yok sanırım. Yazılımcılar için profesyonel kariyerleri için iyi düzeyde İngilizce bilgisi çoğunlukla dünyanın her yerinde çalışabilmek için yeterli olacaktır. Örneğin bir makine mühendisinin Almanya’da alanında iyi bir iş bulabilmesi için Almanca bilmesi gerekirken yazılım alanında Almanya’da çalışacak mühendislerin çoğunlukla Almanca bilmelerine gerek yoktur. Son olarak en önemli tavsiyem ise sektörde kendinizi geliştirdikten sonra serbest çalışın kendi oyununuzu yazın, kendi uygulamanızı oluşturun veya bir start-up kurun. Çünkü yazılım mühendisliğinin bana göre en büyük avantajı budur yani kendi işinizin patronu olmak çok daha kolay.

Yazılım mühendisliği maaşları ile ilgili derlediğimiz içeriğimizin sonuna geldik. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi bizlere yorum olarak belirmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu