Mühendislik Maaşları

Mekatronik Mühendisliği Maaşları 2021

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mekatronik mühendisliği bölümü yazılım, elektronik ve makineleşmeye doğru yoğunlaşan modern dünya için oldukça önemli bir mühendislik dalıdır. Bu bağlamda da mekatronik mühendislerine olan ihtiyaç her geçen gün artmakta, doğal olarak bu da mekatronik mühendisliği maaşları üzerinde olumlu bir etki oluşturmaktadır. Bu içeriğimizde sizlere mekatronik mühendisi maaşları ne kadar? sorusunun yanıtını derledik.

Öncelikle size yapılan anketler sonucu güncel maaş ortalamalarından bahsedelim sonrasında da bu maaş tutarlarının neye göre değişiklik gösterdiğini açıklayalım.

Mekatronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Mekatronik mühendisliği maaşları da diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi tecrübe, bilgi birikimi, kamu veya özel sektör oluşuna göre değişiklik göstermektedir.

Özel Sektörde Mekatronik Mühendisi Maaşları

Özel sektörde çalışan mekatronik mühendisleri ile yapılan ankete göre 2021 yılı için en düşük, ortalama ve en yüksek net mekatronik mühendisi maaşları aşağıdaki gibidir.

PozisyonEn Düşük OrtalamaEn Yüksek
Mekatronik Mühendisi (Başlangıç)282341226150
Kıdemli Mekatronik Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
361247506755
Uzman Mekatronik Mühendisi (+5 yıl tecrübe)5245734312680

Yukarıda belirttiğimiz maaş tutarları 100 kişinin katıldığı bir ankette verilen en yüksek ve en düşük maaş değerlerine göre 2021 yılı için düzenlenmiştir. Bu tutarlar yıl içerisinde değişiklik gösterecektir ve yazımız içerisinde güncellenecektir.

Devlette Mekatronik Mühendisi Maaşları

Her ne kadar mekatronik mühendisliği maaşları özel sektörde çok değişken olsa da devlet kurumunda çalışan mekatronik mühendisleri derecesine göre sabit bir tutarda maaş almaktadır. Kamuda 1/4 derece ile çalışan mekatronik mühendislerinin 2021 net maaşı 8.025 TL civarıdır. Tabi bu tutar görev tanımına, iş pozisyonuna göre değişkenlik gösterebilir.

devlette mekatronik mühendisi maaşları

Üniversitelerde araştırma görevlisi olarak başlayan mekatronik mühendisleri de 7/1 derecesiyle 2021 yılı için net 7621 TL tutarında bir maaşa sahiptirler.

Mekatronik Mühendisliği Maaşına Etki Eden Faktörler

Mühendislik sektöründe maaş dağılımı oldukça değişkendir. Mekatronik mühendisi maaşları da diğer mühendislik dallarında olduğu gibi;

 • Özel veya kamuda çalışma durumuna göre
 • Mesleki tecrübeye göre
 • Bilgi birikimi ve yabancı dil bilgisine göre
 • Çalışmak istenen firma veya kurumun büyüklüğüne göre
 • Görev yaptığınız iş pozisyonundaki görevlerinize ve sorumluluklarınıza göre değişiklik göstermektedir.

Yurtdışında Mekatronik Mühendisliği Maaşları

Tüm dünyada ülkelere ve iş pozisyonlarına göre mekatronik mühendisliği maaşları farklılık göstermektedir. Aşağıda belli başlı ülkelerde mekatronik mühendislerinin ortalama olarak yıllık kazançları listelenmiştir.

 • Avusturya: 120.221 €
 • ABD: 72.323 $
 • Almanya:70.000 €
 • İngiltere: 42.771 £
 • Fransa: 35.171 €
 • Kanada 67.000 CA$

Yukarıdaki maaşlar yıllık brüt maaşlardır ve bu maaş bilgisi Glassdor sitesinden alınmıştır.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu