Mühendislik Maaşları

Makine Mühendisliği Maaşları 2021

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Günümüzde en popüler mühendislik bölümlerinden biri olan makine mühendisliği bölümü, bünyesinde birçok disiplini barındırması sebebiyle çalışma alanı da oldukça geniştir. Ancak bu bölüm her sene çok sayıda mezun verdiğinden dolayı rekabet de bir o kadar çoktur. Tabi bu da makine mühendisliği maaşlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu içeriğimizde sizlere makine mühendisliği maaşları konusunu ve neye göre değişiklik gösterebileceğini derledik.

Makine Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Makine mühendisliği maaşları çok geniş bir aralıkta değişmektedir. Kurum ve kurulaşa, pozisyona, tecrübe ve bilgi birikimine göre birçok şekilde maaş aralığı değişmektedir. Makine mühendisliği maaşları genellikle asgari ücretten başlayarak tecrübe, eğitim düzeyi veya bilgi birikimine göre artış göstermektedir. Diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi makine mühendisliği maaşlarını da Türkiye için özel ve devlet olarak iki kategoride inceleyebiliriz.

Özel Sektörde Makine Mühendisliği Maaşları

Özel sektörde özellikle yeni mezun bir mühendis büyük kurumsal bir şirkette çalışmıyorsa genellikle asgari ücret veya asgari ücretin biraz üstünde maaş ile çalışır. Özel sektörde maaş skalası çok geniş olduğundan net bir ortalama maaş tahmini yapmak zordur. Gerçekleştirdiğimiz ve ortalama 100 kişinin katıldığı bir anket sonucu elde ettiğimiz makine mühendisliği maaş aralıkları aşağıdaki gibidir.

PozisyonEn Düşük (TL)Ortalama (TL)En Yüksek (TL)
Makine Mühendisi (Başlangıç)282537505780
Kıdemli Makine Mühendisi
(Master Mezunu veya minimum +2 yıl tecrübe)
361242006210
Uzman Makine Mühendisi (+5 yıl tecrübe)6500820014580
Tablodaki tutarlar net alınan net ücretlerdir.

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere özel sektörde makine mühendisliği maaşlar çok geniş bir aralıktadır. Ayrıca proje yöneticiliği, satış veya satın alma müdürlüğü ve ekip liderliği gibi pozisyonlarda çalışan makine mühendislerinin maaş oranları da daha farklıdır.

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt asgari ücreti 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi.

Kaynak: TMMOB

Devlette Makine Mühendisi Maaşları

Devlette memur olarak çalışan makine mühendislerinin maaşları da pozisyona ve tecrübeye göre değişiklik gösterse de özel sektördeki gibi geniş bir maaş aralığı yoktur. Genellikle memurluk derecesine göre makine mühendisliği maaşları da değişiklik göstermektedir. Devlette 2021 yılı mühendis maaşları da aşağıdaki tablodaki gibi net olarak 8025 TL olarak belirlenmiştir.

devlette makine mühendisliği maaşları

Ayrıca araştırma görevlisi olarak üniversite çalışan bir makine mühendisi, yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere net olarak 7621 TL kazanmaktadır. Tabi bu tutar akademik doktor, doçent ve profesör gibi unvanlara göre artış göstermektedir.

Yurt Dışında Makine Mühendisliği Maaşları

Makine mühendisliği maaşları ülkelere göre de değişiklik göstermektedir. Tabi diğer ülkelerdeki maaş tutarlarını değerlendirirken o ülkelerin alım gücünü de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, Türkiye’de kazandığınız 4000 TL ile Almanya’da kazandığınız 4000 euro aynı değildir. Almanya’da enflasyon düşük ve alım gücü yüksek olduğundan bu maaş tutarı orada ortalama üstü olarak değerlendiriliyor.

 • Avusturya: 59539 € / yıl
 • ABD: 70964 $ / yıl
 • Almanya: 59096 € / yıl
 • İngiltere: 33984 £ / yıl
 • Fransa: 41769 € / yıl
 • Kanada: 76000 CA$ / yıl

Yukarıda belirttiğimiz ülkelere göre ortalama makine mühendisliği maaş tutarları Glassdoor websitesi üzerinden alınmıştır. Daha farklı ülkelerin maaş oranlarını görmek istiyorsanız bu websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Makine Mühendislerinin Maaşlarını Etkileyen Faktörler

Önceki paragraflarda da belirttiğim gibi tüm mühendislik bölümlerinde geçerli olan şey kendinizi geliştirmenizdir. Tabi sadece bu yeterli değildir. Çünkü Türkiye’de her ne kadar kendinizi geliştirseniz de bağlantınız olmaz ise büyük kurumsal firmalarda çalışmanız pek kolay değildir. Bu sebepten çevre edinmeniz de büyük önem taşıyor.

Makine mühendisliği maaşlarını etkileyen faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tecrübe
 • Bilgi birikimi
 • Yabancı dil bilgisi
 • Firma sektörü
 • İş pozisyonu
 • Firma büyüklüğü
 • Çalışma koşulları
 • Pozisyon ile alakalı teknik ve idari bilgi birikimi

Bu içeriğimizde sizlere makine mühendisliği maaşları konusunu en sade bir şekilde derledik. Konuyla ilgili görüşlerinizi veya önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu