EğitimKPSS

KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı 2024

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu içeriğimizde KPSS Ön Lisans dersleri arasında önemli bir yer tutan KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları ve soru dağılımı ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları Nelerdir?

KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları listede görüldüğü üzere ayrıntılı başlıklarla ifade edilmiştir. Bir KPSS adayının coğrafya alanında çalışması gerektiği birçok konuyu, KPSS için yeterlilik sağlamayan konulardan ayrıldı.

 1. Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri, Bulundurduğu Bitki Örtüsü, Toprak Yapısı
 2. Türkiye’nin Fiziki Özellikleri
 3. Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme, Beldelere göre Sanayi Yerleşimi
 4. Tarım ve Hayvancılık, İstihdam Arayışı
 5. Değerli/Değersiz Madenler ve Enerji Kaynakları
 6. Ulaşım Kolaylıkları
 7. Ticaret ve Turizm Noktaları

İlginizi Çekebilir: En Güncel KPSS Konuları ve Soru Dağılımı

KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları ve Yıllara göre Soru Dağılımı 2024

COĞRAFYA KONULARI 20242020 20182016
Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri, Bulundurduğu Bitki Örtüsü, Toprak Yapısı444
Türkiye’nin Fiziki Özellikleri444
Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme, Beldelere göre Sanayi Yerleşimi332
Tarım ve Hayvancılık, İstihdam Arayışı222
Değerli/Değersiz Madenler ve Enerji Kaynakları122
Ulaşım Kolaylıkları212
Ticaret ve Turizm Noktaları222

Yukarıda görüldüğü üzere KPSS ön lisans coğrafya alanı çalışanlarına özel olarak KPSS Ön Lisans Coğrafya Soru Dağılımı 2022 başlığına değinildi. Böylelikle ağırlıklı olarak çıkan soru adetlerini belirleyerek soru gelmeyen konuları elemiş olundu. Beyinde gereksiz bilgiye yer yok.

KPSS ön lisans coğrafya konuları tablosundaki soru adetleri bazı sitelerde değişiklik gösterebilir çünkü soruların konuları yorumlamaya açıktır. Buna rağmen soru dağılımlarının ağırlığı sabit kalmaktadır.

KPSS Ön Lisans Coğrafya Alanına Nasıl Çalışılır?

KPSS Ön Lisans Coğrafya Alanına Nasıl Çalışılır
KPSS Ön Lisans Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımı 2024 3

Bir yazar, “Coğrafya kaderdir!” görüşünü savunur. Hatırladınız mı kim olduğunu? Hani şu çoğu yazarların sosyolojinin kurucusu olarak gördüğü, arkasında felsefi çeşitli eserleri bırakan kişi… Tabiki İbn-i Haldun’dan bahsediyorum. İbn-i Haldun, somut varlıkları somutlaştırmayı tercih eden biriydi. Coğrafya da nefes alan bir canlı için en somut varlıklardandır.

İbn-i Haldun gibi pek çok yazar coğrafyayı tüm yönleri ile incelemiş, özgün bir tarz ile yorumlayıp değerlendirmiştir. Coğrafyayı kimi zaman bir nesneye benzetirken kimi zamanda bir kadına benzetmişlerdir. İşte bu kadar önemli ve herkes için bir değeri olan varlığı sormamak, haksızlığın ince çizgisi olurdu.

Peki herkes için farklı değerleri içeren bu varlık için nasıl bir çalışma hazırlamalıyız? Bir listemize göz atalım.

 1. Birçok farklı prensipleri olan insan tüm hayatı boyunca farklı şehir göremez ya da farklı bir ülkeyi gözlemleyemez. Bu nedenle farklı coğrafyaları anlamakta zorluk çeker. Hele Türkiye gibi birçok iklime sahip ülkeler için iş daha da zor. Bu sorunu çözebilecek tek şey dilsiz haritadadır.
 2. Dilsiz harita, bir haritada görebileceğiniz en ayrıntılı içeriklere sahiptir. Üzerinde yazı ve şekillerin bulunmaz. Hatta çoğunda renk bulunmaz. Bunun nedeni arka fonda düz renk bulunması vasıtası ile hafızalara daha rahat yer alması sağlanır. Dilsiz haritaların üzerine dağları işaretleyebilirsiniz. Dağların yanı sıra akarsuları, tünelleri vb. faktörleri sınırlarda belirtebilirsiniz.
 3. Görsel hafıza odaklı çalışma. Coğrafya alanı ezberi kaldırmaz. Coğrafya görselliği ve görsel belleğe işlenebilecek bilgileri kaldırır. Soru çözümlerinde göreceksiniz ki tüneller önem alanını kapsar. Tünelleri ya da geçitleri teker teker ezberlemek yerine çıkmış sorulardaki tünel isimlerine bakabilir ya da hangi sınırlarda hangi tünellerin bulunduğunu görsel olarak işleyebilirsiniz.
 4. Türkiye’ nin birçok fiziki ya da beşeri veyahut sosyo- ekonomik özelliği üzerine bilgiler edinin ve araştırın. Türkiye’ nin ulaşım ve turizm yönlerine dair özellikleri, son gelişmeleri araştırarak ve merak ederek bilgiler edinebilirsiniz. Türkiye’ nin ticaretini, gelir- giderlerini, eğitimi hakkında haberleri takip edin.
 5. Çok sayıda soru çözümü yapamıyorsanız hemen hemen her yerde ulaşım sağlayabileceğiniz farklı noktalar içerisinde soru çözüm videolarını izleyebilirsiniz. Sorularda nerelere dikkat edildiğini görmeniz sizin için yeterli ve cezbedici olacaktır. Video izlerken uyuklamanızı istemeyiz.

KPSS ön lisans coğrafya konuları ve soru dağılımı içeriğimizle ilgili görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu