Güneş Enerjisi

Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadar? 2022

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş paneli fiyatları küresel piyasalardaki çok sayıda değişkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dünyada yıllara göre bakıldığında ucuzlayan güneş paneli fiyatları ise bazı yerel üreticilerde üretimin talebe göre düşük olması, hammaddeye ulaşım sıkıntıları sebebiyle de artabilmektedir.

Bu içeriğimizde sizlere düzenli aralıklarla güncelleyeceğimiz 2022 yılı güneş paneli fiyatlarını model ve güç aralıklarına göre derledik. Gelin şimdi güneş paneli fiyatlarına bir göz atalım.

Güneş panel fiyatlarını Türkiye’de ve Dünya’da olmak üzere iki kısma ayırmak daha faydalı olacaktır.

Türkiye’de Güneş Paneli Fiyatları

Sektörde güneş panel fiyatları genellikle watt başına olan birim fiyat olarak belirtilir. Yani 0,4 $/W şeklinde fiyat teklifleri görmekteyiz. Bu da aslında panel gücü ile çarpılırsa bize gerçek güneş paneli fiyatını vermektedir.

Tabi güneş enerji kurulum firmaları için güneş panel fiyatları daha ucuzdur. Bunun nedeni ise tedarikçilerin toptan yüksek adetlerde ve sürekli olarak ürün satışı yapması gerekliliğidir. Yani siz bireysel olarak doğrudan güneş paneli üreticisinden panel alamazsınız veya kurulum firmalarına göre daha yüksek fiyattan satın alabilirsiniz. Çünkü burada genellikle bayilik usulü vardır. Yani bir tedarikçi illere göre düzenli güneş paneli verdiği resmi bayileri dışındaki şirket veya şahıslara daha yüksek fiyattan güneş paneli vermektedir. Her ne kadar buna Türkiye’de her tedarikçi uymasa da genel durum bu şekildedir.

Aşağıda piyasada yaygın olarak kullanılan güneş panellerinin fiyatlarını listeledik.

Güneş Panel ModelleriBirim Fiyatı ($/W)Toplam Fiyat ($)
460 W Monokristal Half-Cut Güneş Paneli0,6-0,75276-345
385 W Monokristal Half-Cut Güneş Paneli0,65-0,70250-270
365 W Monokristal Güneş Paneli0,5-0,55183-200
280 W Polikristal Güneş Paneli0,6-0,7168-196
170 W Polikristal Güneş Paneli0,65-0,75111-128
100 W Polikristal Güneş Paneli0,65-0,7565-75

Yukarıda listelediğimiz güneş panel fiyatları bireysel kullanıcıların edinebileceği fiyatlardır. Üretici firmalardan bayi indirimi veya çoklu panel alımlarında da indirim alınabilmektedir. Bunun için doğrudan üretici firmalarla iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

Sektörde artık polikristal güneş panellerinin yerini monokristal güneş panelleri almaktadır. Daha 3-5 sene öncesine kadar sektörde ucuz olması sebebiyle tercih edilen polikristal güneş panellerinin üretimi ciddi oranda azalmıştır. Artık yüksek verimlilikte ve yüksek güçlerde üretilebilen monokristal güneş panelleri pazar ciddi bir pay sahibidir.

Yurt Dışında Güneş Panel Fiyatları

Yurt Disinda Gunes Panel Fiyatlari Mühendistan

Türkiye’de yerli üretimi desteklemek amacıyla yurt dışından özellikle Çin’den gelen güneş panelleri için ciddi oranlarda gümrük vergisi uygulanmaktadır. Bundan dolayı da yurt dışında üretilen paneller bazı durumlarda yerli panellerden daha ucuz olsa da gümrük vergileri ve nakliye sebebiyle daha pahalı olmaktadır. Ama yerli üreticilerin ihracat rakamlarının artması ve artan döviz kuru sebebiyle yurt dışına satış yapmak istemeleri sebebiyle de yurt içinde de güneş panel fiyatları artmaktadır.

Yurt dışında da güneş panel fiyatları genel olarak Watt başına 0,25 $ ile 0,35 $ arasında değişiklik göstermektedir. Dikkat edilirse yurt dışında güneş panel fiyatları daha ucuzudur. Ama bu panellerin ithal edilmesi durumunda sınırda uygulanacak ekstra gümrük vergileri ve nakliye masraflarından dolayı yerli panel fiyatları ile aynı olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda ülke içi panel fiyatlarının yükselmesi yurt dışından ithal edilen panellerin daha ucuza gelmesine yol açmaktadır.

Güneş Panel Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Güneş panel fiyatını çok çeşitli faktörler etkilemektedir. Panelin temel bileşeni olan güneş hücrelerinin fiyatından tutun da bu hücrenin üretiminde kullanılan ham madde ve diğer panel bileşenlerindeki (cam, EVA vs.) fiyat artışları veya düşüşleri güneş panel fiyatlarını etkilemektedir.

Genel olarak da bakıldığında da artan döviz kuru sebebiyle ucuzlayan iş gücü yurt dışına olan panel ithalatını artırmaktadır. Tabi Türkiye’de güneş paneli üretim kapasitesinin hem yurt içi hem de yurt dışını aynı anda kaldıramadığından bu da yurt içi güneş panel fiyatlarını ciddi oranda artırmaktadır.

Sonuç

Güneş panel teknolojisi her ne kadar yıllara göre ucuzlayan bir teknoloji olsa da artan enflasyon ve yükselen döviz kuru ülkemizde fiyatların daha da yukarı tırmanmasına sebep olmaktadır. Ama güneş paneli fiyatlarındaki artışa rağmen güneş enerjisi yatırımları en temiz en ucuz enerji yatırımlarından birisidir. Geri ödeme süreleri artan elektrik fiyatlarından dolayı da 5-6 yıl civarına kadar da gerilemiş durumdadır.

Güneş paneli fiyatları ile ilgili içeriğimiz için görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu