Mühendislik

Güncel ALES Türkçe Kaynak Önerileri [2024]

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birçok kişinin arama motorlarında araştırdığı fakat istediğini bir türlü bulamadığı bir başlıkla, güncel ALES Türkçe kaynak önerileri ile karşınızdayız. Uzun adı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES, ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu bir sınavdır. Her yıl binlerce yüksek lisans hayali kuran kişi, bu sınava girerek yüksek puan almayı umut ederler.

29 Eylül 2023 tarihinde başlayan ALES 3 sınav başvuruları, 9 Ekim günü son bulacak. ALES’e girecek olan adayların bu süre zarfında sınav başvurusunda bulunması bekleniyor. Yeni dönem ALES sınavı içinse ÖSYM tarihleri ilerleyen günlerde açıklayacak. Türkçe ve matematik olmak üzere iki konudan soruların çıktığı sınava ilişkin hem bilgilendirme yapmak ve ALES Türkçe kaynak önerileri vermek için sizlere bu yazıyı derledik.

Yazımızın devamında Türkçe için en iyi konu anlatımı ve soru bankası kitaplarını bulacaksınız. Devam eden başlıktaysa “deneme” önerilerini göreceksiniz. Bu kaynaklardan bir ya da birkaçını satın alıp çalışarak sınava sayılı günler kala bilgilerinizi pekiştirebilir, istediğiniz puanı almaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Bunun için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

ALES Türkçe Kaynak ve Soru Bankaları

ALES Türkçe Kaynak ve Soru Bankaları

KPSS ya da TYT’den farklı olmak üzere ALES’te çıkan tüm Türkçe soruları, paragraftan gelmektedir. Dil bilgisi konusu sınavda yer almaz. Türkçeden gelen 50 sorunun hepsi paragraftır. Sınavda tek bir konunun bulunması, farklı dil bilgisi sorularının yer almaması kulağa başta iyi gelebilir. Fakat paragraf, sınavda adaylardan oldukça fazla süre çalar. Bu yüzden hem hızınızı arttırmak hem de tüm paragraf sorularını eksiksiz çözebilmeniz için ALES Türkçe kaynak önerileri olarak aşağıdaki listeyi hazırladık:

  • Hız ve Renk Yayınları Paragraf Hız Soruları
  • Ezberbozan Yayınları KPSS ALES DGS Paragraf Soru Bankası
  • Yediiklim Yayınları KPSS ALES DGS Sözel Mantık Çıkmış Sorular
  • Benim Hocam Yayınları Türkçe Soru Bankası
  • Pegem Akademi ALES Tüm Adaylar için Soru Bankası

Yukarıda önerdiğimiz tüm Türkçe kaynakları, piyasada adından söz ettirmiş ve ÖSYM soru tipine yakın derleme yapan yayınlardır. Bu yayınlar etrafında sorularınızı çözerseniz, ÖSYM’nin ne denli soru hazırladığını kavrayabilir ve bunun için önleminizi önceden alabilirsiniz.

ALES Türkçe Deneme Önerileri

ALES Türkçe Deneme Önerileri

Sözel ya da sayısal fark etmeksizin tüm kaynak önerileri içerisinde denemenin yer alması gerekmektedir. Deneme, kendinizi test ettiğiniz ve buna göre yeterli olup olmadığınızı anladığınız bir kitaptır. ALES Türkçe kaynak önerileri olarak sizlere bu başlığımızda farklı deneme türlerini de listeledik. Bunlar aşağıdaki gibi yer almıştır:

  • Yargı Yayınları ALES Tamamı Çözümlü 7 Deneme
  • Yediiklim Yayınları Master Serisi ALES Tamamı Çözümlü 10 Deneme
  • İnformal Yayınları Anomorfik Yayınları ALES Türkiye Geneli Kurumsal 10’lu Dijital Çözümlü Deneme

ALES‘ in iki yüzünden biri olan sözel kısımdan istediğiniz puanı elde etmek istiyorsanız, sıraladığımız soru bankalarını ve denemeleri satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu