Mühendislik Maaşları

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları 2021

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Enerji sistemleri mühendisliği, her geçen gün mezun sayısı artan taze bir mühendislik bölümüdür. Henüz devlet kadrolarında bu bölümün kontenjanı çok fazla olmasa da, özel sektörde her geçen gün tanınırlığı artmaktadır. Yeni bir mühendislik bölümü olmasından dolayı enerji sistemleri mühendisliği maaşları da bu bölümü seçmek isteyen veya halihazırda bu bölümde okuyan öğrenciler tarafından da merak edilmektedir. Peki devlette, özel sektörde ve yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği maaşları ne kadar? Şimdi gelin bu sorunun cevabını başlık başlık inceleyelim.

Not: Enerji sistemleri mühendisliği ile ilgili daha fazla bilgiye bu bölümü ayrıntılı bir şekilde anlattığım, “Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?” başlıklı yazımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Genel olarak mühendislik maaşı özellikle özel sektörde bilgi, tecrübe ve çalışılan firmaya göre büyük değişiklik göstermektedir. Enerji sistemleri mühendisliğinde de durum aynıdır. Enerji sistemleri mühendisleri, yenilenebilir enerji sektöründen, havalandırma iklimlendirmeye, mekanik tesisat alanından termik santrallere kadar çok geniş alanlarda faaliyet göstermektedirler. Bu da maaş aralıklarını değiştirse de, tecrübe ve bilgi birikimi en temel faktördür.

Özel Sektörde Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Takipçilerimiz arasından hazırladığımız bir anket çalışması ile pozisyonlara göre hazırladığımız özel sektörde enerji sistemleri mühendisliği maaş aralıkları aşağıdaki gibidir.

PozisyonlarEn Düşük (TL)Ortalama (TL)En Yüksek (TL)
Enerji Sistemleri Mühendisi (Başlangıç)282540506240
Kıdemli Enerji Sistemleri Mühendisi (+2 yıl tecrübe)380047508450
Uzman Enerji Sistemleri Mühendisi (+5 yıl tecrübe)520061509200

Tablodaki değerler net alınan maaşları göstermektedir. Bu tutarlar şirket ve sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak özel sektörde enerji sistemleri mühendisliği maaş aralıkları bu şekildedir.

Devlette Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Enerji sistemleri mühendislerinin kazandığı maaş miktarı devlette özel sektöre göre daha sabittir. Genellikle memurluk derecesine ve pozisyona göre maaş miktarı değişiklik gösterir. 2021 yılı için devlette enerji sistemleri mühendisliği maaşı net olarak 8025 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar devlette aynı derecede çalışan bölüm fark etmeksizin tüm mühendisler için hemen hemen aynıdır.

Enerji sistemleri mühendisliği maaşları

Yayınlanan bu tabloda ayrıca araştırma görevlilerinin de maaş tutarını görmekteyiz. Enerji sistemleri mühendisleri özel ve devlette çalışabildikleri gibi akademik kariyeri de tercih edebilirler. Bunun için de ilk kadrolu pozisyon araştırma görevlisi pozisyonudur ve tüm bölümler için maaş tutarı aynıdır. Araştırma görevlisi olan bir enerji sistemleri mühendisinin 2021 yılında net maaşı 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışında Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği bölümünü, güç mühendisliği, enerji mühendisliği gibi isimler ile de görmek mümkündür. Bu sebeple de araştırmamızı bu bölüm isimleriyle gerçekleştirdik. Yurt dışında da mühendislik maaşları genellikle çalışacağınız ülkenin dilini bilmenize, bilgi birikiminize, sektöre, firmaya ve tecrübenize göre değişiklik gösterse de biz size ortalama olarak belirli ülkelerdeki maaş tutarlarını belirledik. Buna göre yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

  • Almanya: 43.013 €/yıl
  • ABD: 77.768 $/yıl
  • UK: 35.000 £/yıl
  • Kanada: 81.000 CA$/yıl
  • Avusturalya: 74248 A$/yıl
  • Fransa: 50.220 €/yıl

Yukarıda listelediğimiz maaş değerleri Glassdoor internet sitesindeki bilgiler ile belirlenmiştir.

Sonuç olarak mühendislik maaşları bölümlere göre farklılık gösterse de, temelde sizin talep ettiğiniz çalışma şartlarına, tecrübenize ve bilginize göre değişiklik gösterir. Bu durum her mühendislik bölümü için aynıdır. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü hala taze bir bölümdür. Piyasada mezun sayısı hala yeterli düzeye gelmediğinden ve sektörde tanınırlığı az olduğundan dolayı maaş aralıkları çok daha değişkendir. Yine de her zaman söylediğim şey de maaşınızı siz kendiniz belirlersiniz. Maaş talep etmeden önce kendinize dürüstçe şu soruyu sorun; siz olsanız kendinize ne kadar maaş verirsiniz?

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu