Mühendislik Maaşları

Endüstri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2021

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Endüstri mühendisliği günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve üretim sektöründe önemli bir yeri olan bir mühendislik dalı olarak ön plana çıkmaktadır. Hemen hemen tüm fabrikalarda, endüstriyel tesislerde endüstri mühendisleri görev almaktadırlar. Fabrikadaki üretimin verimliliğini arttırmak, fabrika organizasyonunu sağlamak ve işçilerin iş verimini arttırmak gibi görevler endüstri mühendislerinin görevidir. Tabi sadece üretim sektörü değil, endüstri mühendisleri enerji sektöründe de planlama ve strateji oluşturma gibi konularda da çalışabilmektedir. Endüstri mühendisliği maaşları da bu kapsamda çok değişkendir. Endüstri mühendisliği ile ilgili ayrıntılı bilgiye “Endüstri Mühendisliği Nedir?” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu içerikte tamamen endüstri mühendisliği maaşları konusunu derledik. Özellikle özel sektörde hemen hemen her alanda iş imkanı bulan endüstri mühendislerinin maaşları da bu kapsamda değişiklik göstermektedir.

Şimdi gelin özelde, devlette, yurtdışında ve üniversitelerde endüstri mühendisliği maaşları konusunu başlık başlık inceleyelim.

Özelde Endüstri Mühendisliği Maaşları

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi endüstri mühendisleri hemen hemen tüm üretim tesislerinde görev alabilmektedir. Tabi bunun yanında enerji, ulaştırma gibi sektörlerde planlama, analiz, gelecek tahminleri ve strateji oluşturma gibi görevler üstlenebilirler. Bu durumda özel sektörde endüstri mühendisliği maaşlarını büyük ölçüde etkilemektedir.

Özelde Endüstri Mühendisliği Maaşları

Tabi sadece sektör değil, özel sektörde endüstri mühendisliği maaşları, bilgi birikimi, tecrübe, çalışma koşulları, firma, iş pozisyonu ve görev tanımı gibi çok geniş bir yelpazede değişiklik gösterebilir. Tabi bu kriterlerden en etkili olanı hiç şüphesiz tecrübe, görev tanımı ve bilgi birikimidir. Tüm bu etkenlere bağlı olarak sektörde aktif görev yapan endüstri mühendislerinden aldığımız bilgilere göre hazırladığımız özelde endüstri mühendisliği maaşları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir.

PozisyonlarMinimum MaaşOrtalama MaaşMaksimum Maaş
Yeni Mezun Endüstri Mühendisi2930 TL4200 TL6500 TL
Kıdemli Endüstri Mühendisi (+2 yıl tecrübeli)3890 TL5720 TL7980 TL
Uzman Endüstri Mühendis (+5 yıl tecrübeli)6930 TL7635 TL12.790 TL
Bu tablodaki veriler çeşitli anket sonuçlarına dayanmaktadır. Ayrıntılı bilgi için içeriğin alt kısmında yorum yazabilirsiniz.

Yukarıdaki tabloda yer alan veriler pek tabi birçok faktöre göre değişiklik göstermiş olabilir. Çalışılan firmanın kurumsal veya patron firması olup olmadığına, çalışma saatlerinin ve koşullarının zorluğuna, lider veya müdür pozisyonunda görev alınıp alınmadığına göre çok sayıda parametre özel sektörde endüstri mühendisliği maaş aralıklarını değiştirebilmektedir. Tabi bu içeriğimizde sizlere gerçek maaşları biraz da tabiri caizse emniyet payı koyarak derliyoruz.

Devlette Endüstri Mühendisliği Maaşları

Devlette çalışan mühendisler genellikle bölümlerine bakılmaksızın derece kademelerine, akademik düzeylerine ve tecrübelerine göre sabit bir maaş kazanmaktadırlar. Yani özel sektördeki o geniş maaş aralıkları devlette söz konusu değildir. Endüstri mühendisleri çoğunlukla özel sektörde çalışsa da, kamuda da iş imkanı bulabilmektedirler.

2021 yılı için açıklanan son verilere göre devlette çalışan 1/4 derecesinde memur mühendislerin net maaşı 8025 TL seviyesindedir. Yani devlette endüstri mühendisliği maaşı 8025 TL civarındadır.

devlette mühendislik maaşları

Tabi devlette kademe derece arttıkça maaş miktarı da değişiklik göstermektedir. Ayrıca yabancı dil puanları, yüksek lisans ve doktora tamamlanması gibi etkenler de devlette çalışan endüstri mühendislerinin maaşlarını yükseltmektedir.

Akademide Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisleri akademi yolunu da seçebilirler. Araştırma görevlisi olarak üniversitede çalışmaya başlayan bir endüstri mühendisinin 2021 yılı maaş miktarı 7621 TL seviyesindedir. Bu değer akademik dereceye göre artış göstermektedir. Yüksek lisans ve doktora tamamlayan akademisyen endüstri mühendislerinin akademik dereceleri de yükselmiş olur ve dolayısıyla da maaş miktarları da artar. Ders vermeye başlayan endüstri mühendisleri maaşlarının yanı sıra ders başına da ücret almaya başlarılar.

Akademide Endüstri Mühendisliği Maaşları

Akademisyen endüstri mühendisleri ayrıca yayınlanan makaleler, hibeli bilimsel projeler, danışmanlık işleri gibi ekstra işler de alarak gelirlerini arttırabilmektedirler.

Yurt Dışında Endüstri Mühendisliği Maaşları

Endüstri mühendisliği bölümü tüm dünyada da geçerli bir bölümdür. Öyle ki yabancı dil bilginiz ve mesleki bilginiz iyiyse yurt dışı kapıları endüstri mühendislerine tamamen açıktır. Tabi bu konuda endüstri mühendisler çalışmak istedikleri ülkenin şartlarını ve koşullarını çok iyi araştırmalıdırlar. Kesinlikle çalışmak istedikleri ülkenin dilini çok iyi bir şekilde öğrenmek zorundadırlar. Örneğin Almanya’da çalışmak isteyen bir endüstri mühendisinin İngilizce bilgisinin iyi olması çok da önemli değildir ve genellikle en az B1-B2 düzeyi Almanca bilgisine de sahip olmalıdırlar.

Yurt Dışında Endüstri Mühendisliği Maaşları

Yurt dışında endüstri mühendisliği maaşları da Türkiye’deki özel sektör maaş kriterlerine göre değişiklik gösterir. Yabancı dil bilgisinin yanı sıra, tecrübe, bilgi birikimi ve çalışma koşulları yine önemli yer tutar. Ayrıca eğitim düzeyi yurt dışında oldukça önemlidir. Türkiye’nin aksine yurt dışındaki büyük firmalar genellikle yüksek lisansını tamamlamış mühendisleri tercih ederler. Tabi çalışmak istenilen ülkede tamamlanmış bir yüksek lisans eğitimi çok daha değerlidir ve bu akademik seviye de yurt dışında endüstri mühendislerinin kazanacağı maaşı doğrudan etkilemektedir.

Dünyaca ünlü, Glassdoor kariyer sitesindeki verilere göre belli başlı ülkelerdeki endüstri mühendisliği maaş aralıkları aşağıda listelendiği gibidir.

  • ABD: 76.596 $/yıl
  • Kanada: 69.000 C$/yıl
  • Avustralya: 86.000 A$/yıl
  • Almanya: 63.145 €/yıl
  • Birleşik Krallık: 34.056 £/yıl
  • Fransa: 46.080 €/yıl

Endüstri mühendisliği bölümü yıllar geçtikçe de geçerliliğini yitirmeyecek gibi gözüküyor. Üretim sektörünün önemli bir parçası olan bu mühendislik bölümü teknolojinin ilerlemesine ayak uydurarak daha önemli bir pozisyona yükselebilir. Pek tabi endüstri mühendisliği maaşları da yeni bir sanayi dönüşümü ile değişebilir. Unutulmamalı ki sanayi devriminden bu yana endüstri de sürekli bir dönüşüm içerisindedir. Kuşkusuz bu dönüşümde endüstri mühendislerine de büyük rol düşmektedir.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu