VideolarEnerjiOtomotivYenilenebilir Enerji

Elektrikli Araçlar Nasıl Çalışır? (Video Anlatım)

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tüm dünya fosil yakıt kullanımını azaltmak için birtakım politikalar uyguluyor. Fosil yakıt tüketiminin en fazla gerçekleştiği otomotiv sektöründe de günümüzde elektrikli araçların yükselişine tanıklık etmekteyiz. Peki Türkiye’nin de geçtiğimiz aylarda tanıtımını yaptığı elektrikli araçlar nasıl çalışır? Aşağıdaki videoda Tesla Model S aracı üzerinden elektrikli araçların çalışma prensibini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Not: Videoyu izlerken Türkçe alt yazı seçeneğini açmayı unutmayınız.

Gürültüsüz, yüksek verimli ve sıfır emisyona sahip olan elektrikli araçlar 2025 yılına kadar birçok ülkede geleneksel içten yanmalı motora sahip olan araçların pabucunu dama atacak gibi gözüküyor. Yıllar içerisinde yarı elektrikli yani hibrit araçlar üretildi ve şuan bile dünya üzerinde aktif olarak kullanılan birçok hibrit araç bulunmaktadır. Ama artık daha verimli ve sıfır emisyona sahip araçların yaygınlaşması petrole olan bağımlılığın bir nebze de olsa azaltılması için büyük önem arz etmektedir.

Elektrikli araçların en önemli temel bileşenleri; indüksiyon motoru, lityum iyon bataryalar ve güç dönüştürücüsü yani inverterlerdir. Elektrikli araçlar temel olarak lityum iyon bataryalarda depolanan DC enerjinin inverter yani DC-AC güç dönüştürücüsü ile indüksiyon motorunun döndürülmesiyle çalışır.

Elektrikli araçlar %100 temiz enerji kaynaklarının kullanımına geçiş için çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü atmosfere yayılan sera gazlarının artışına ulaşım araçları da azımsanmayacak bir oranda katkı sağlamaktadır. Ancak elektrik araçların yaygınlaştırılmasında dikkat edilecek en önemli nokta bu araçların şarj etmek için kullandığımız elektriğin de yenilenebilir enerji kaynakları ile üretilmiş olması gerekmektedir. Yoksa elektrikli araçların yaygınlaştırılması daha fazla fosil yakıt tüketimine sebep olabilir.

İçeriğimizdeki video ile elektrikli araçlar nasıl çalışır? sorusunun cevabını aldığınızı umuyoruz. Konu ile ilgili anlamadığınız veya merak ettiğiniz şeyler varsa yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu