Mühendislik Maaşları

Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları 2021

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Elektrik elektronik mühendisliği bölümü ülkemizde en çok tercih edilen, tabiri caizse demirbaş bölümlerden birisidir. Çok geniş bir çalışma alanını kapsaması ve istihdamın da bundan dolayı fazla olması bu bölümün tercih edilmesinde en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle de elektrik elektronik mühendisliği maaşları da bölümün çalışma alanının geniş olması sebebiyle değişiklik göstermektedir. Bu içeriğimizde sizlere özel sektörde, devlette ve yurt dışında elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıklarını derledik.

Özel Sektörde Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Mühendislik bölümlerine göre derlediğimiz içeriklerde her zaman mühendislikte maaş aralıklarının tecrübeye, bilgi birikimine, çalışılan sektör ve kuruma göre farklılıklar gösterdiğini vurguluyoruz. Tabi bu durum elektrik elektronik mühendisliği maaşları için de geçerli. Özellikle özel sektörde çalışan elektrik elektronik mühendislerinin kazançlar çok büyük bir aralıkta değişiklik göstermektedir. Takipçilerimize uyguladığımız anketler ve kariyer siteleri üzerinden yaptığımız araştırmalar sonucu elde ettiğimiz özel sektörde elektrik elektronik mühendisliği maaşları aşağıdaki tabloda gösterildiği gibidir.

PozisyonlarEn Düşük (TL)Ortalama (TL)En Yüksek (TL)
Elektrik Elektronik Mühendisi (Başlangıç)325055556710
Kıdemli Elektrik Elektronik Mühendisi (+2 yıl tecrübe)435057507260
Uzman Elektrik Elektronik Mühendisi (+5 yıl tecrübe)7752836512058

Yukarıda belirttiğimiz elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları sektördeki tecrübe yılına göre düzenlenmiştir. Tabi bu maaş aralıkları sektöre ve farklı çalışma pozisyonlarına göre çok değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca ortalama olarak tabloda belirttiğimiz değerler en gerçekçi maaş aralıklarıdır.

Devlette Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Özel sektöre nazaran kamu kurum ve kuruluşlarında genellikle mühendislerin aldığı maaşlar alanlarına göre çok fazla değişiklik göstermemektedir. Yani devlet kurumlarında çalışan mühendislerde derecelerine göre devlet memurudur ve dereceleri arttıkça maaş miktarı da değişiklik göstermektedir. Devlette elektrik elektronik mühendisliği maaşları aşağıdaki listede belirtildiği gibidir. Buna göre devlet kurumlarında 2021 yılı Ocak ayından itibaren belirlenen net maaş 8025 TL olarak belirlenmiştir.

Devlette Elektrik elektronik mühendisliği maaşları

Yukarıdaki tabloda ayrıca araştırma görevlisi maaşına da bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü elektrik elektronik mühendisleri akademik bir kariyeri de tercih edebilir. Araştırma görevlisi pozisyonunda maaş miktarı tüm bölümlerde sabittir. Bu nedenle de araştırma görevlisi olarak çalışan bir elektrik elektronik mühendisinin 2021 Ocak ayından itibaren maaş tutarı ise yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 7621 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm bu maaş aralıklarının yanı sıra Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) brüt mühendis asgari ücretini 2021 yılı için 5750 TL olarak belirledi.

TMMOB 2021 yılı için brüt mühendis asgari ücretini 5750 TL olarak belirledi. (Kaynak: TMMOB)

Yurt Dışında Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Elektrik elektronik mühendislerine yurt dışında da çeşitli ülkelerde ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca yurt dışında elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları da yine tecrübe, bilgi birikimi, sektör ve ülkelere göre farklılık göstermektedir. Bunların dışında çalışmak istediğiniz ülkenin dilini de bilmenin oldukça önemlidir. Örneğin Almanya’da çalışmak istiyorsanız Almanca bilmeniz durumunda daha fazla iş ilanına başvuru yapabilirsiniz bu da maaş aralığınızın genişlemesini sağlayacaktır. Genel olarak Glassdoor web sitesinden aldığımız bilgiler ışında, belirli ülkelere göre yurt dışında elektrik elektronik mühendisliğinin yıllık brüt maaş miktarları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Almanya: 59000 €/yıl
 • ABD: 91765 $/yıl
 • Fransa: 42000 €/yıl
 • Birleşik Krallık: 37230 £/yıl
 • Kanada: 79000 C$/yıl
 • Avustralya: 87612 A$/yıl

Elektrik Elektronik Mühendislerinin Maaşını Etkileyen Faktörler

Daha önceki bölümlerde de belirttiğimiz gibi mühendislik maaşlarını etkileye 4 temel kriter vardır. Bunlar tecrübe, bilgi birikimi, çalışılan sektör ve firmadır. Ayrıca bunların dışında da bazı faktörler mühendislerin maaşlarını etkileyebilir. Yani elektrik elektronik mühendisliği maaş aralıkları da bu temel kriterlere göre değişmektedir. Kısacası elektrik elektronik mühendisliği maaşlarını aşağıdaki faktörler belirler.

 • Çalıştığınız firma
 • Çalışılan sektör
 • Bilgi birikimi
 • Çalıştığınız sektördeki tecrübe süreniz
 • İş pozisyonunuz (Proje yöneticisi, Ar-Ge Müdürü vs.)
 • Çalışma koşulları

Bu içeriğimizde sizlere elektrik elektronik mühendisliği maaşları konusunu başlıklar halinde anlaşılır bir şekilde derledik. Konu ile ilgili sorularınızı, görüş ve önerilerinizi alt kısımdan yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu