EnerjiGüneş EnerjisiYenilenebilir Enerji

2021 Yılı En Verimli Güneş Panelleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde kullanılan en yaygın sistemler olan fotovoltaik güneş panelleri, sokak aydınlatmalarından, sulama sistemlerine büyük güç santrallerinden evsel elektrik üretimi için çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Bundan dolayı da güneş panellerinin üretim kapasitesi de her geçen gün artmaktadır. Öyle ki piyasada farklı firmalar tarafından üretilen çok farklı modellerde ve verimlilikte güneş panelleri mevcuttur. Peki bu güneş panellerini nasıl kıyaslamalıyız? Panel verimliliği bu konuda en önemli ölçüttür. Bu içeriğimizde sizlere 2021 yılında en verimli güneş panelleri ve özelliklerini derledik.

Güneş panel verimliliği, güneş panelinin güneş ışığını, kullanılabilir elektriğe dönüştürme performansının bir ölçütüdür. Yani aynı boyutta ve şartlarda iki güneş panelini yan yana koyduğunuz zaman, verimi yüksek olan panel daha fazla elektrik üretimi yapacaktır. Bazen aynı güç derecesine sahip paneller arasında elektrik üretiminde farklılıklar olmaktadır. Bunun nedeni ise üretim veya taşınma sırasında güneş hücrelerinde meydana gelen mikro çatlaklar olabilir veya hücreler arası bağlantı kopmaları da olabilir. Aslında panel verimliliğinde en temel etken hücre verimliliğidir. Aynı hücrelere sahip iki panelin verimlilikleri farklıysa, bu fark panelin üretim aşamalarındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır.

Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın verilerine göre 2021 yılında kullanılan birçok güneş panelinin verimliliği %15 ile %20 arasındadır. Endüstrideki bazı güneş panellerinin verimliliği %20’yi de geçebilmektedir. Bu tarz paneller de yüksek verimli solar paneller olarak adlandırılır. Şimdi gelin 2021 yılı için 10 en verimli güneş panelleri ve özelliklerini inceleyelim.

2021 Yılının En Verimli Güneş Panelleri

2021 yılı için en verimli güneş panelleri sıralamasını verim değerlerine göre aşağıdaki gibi listeleyebiliriz.

Marka-ModelGüçVerim
1) SunPower Maxeon 3400 W% 22,6
2) LG Neon R380 W% 22,0
3) REC Alpha380 W% 21,7
4) Longi Solar Hi-Mo 4375 W% 20,6
5) Trina Solar Honey M DEO8375 W% 20,5
6) Solaria Power XT370 W% 20,5
7) Jinko Solar Tiger Pro  – 6Rl3390 W% 20,4
8) Canadian Solar HiDM CS1H-MS345 W% 20,4
9) Phono Solar TwinPlus M4-9B-R375 W% 20,4
10) Q cells Q.Peak DUO G8+360 W% 20,3

Güneş Panelinin Verimliliğine Etki Eden Faktörler

Güneş panelinin verimliliğini etkileyen belirli faktörler vardır. Bunlar arasında verimliliğe en çok etki eden faktörler şunlardır:

  • Kablolama tipi
  • Güneş hücre tipi ve verimliliği (Monokristal, polikristal vs.)
  • Panel laminasyonu
  • Güneş hücrelerinin birleştirilmesi
  • Hücre üzerinde oluşan mikro çatlaklar

Sonuç

Güneş panel verimliliği, fotovoltaik solar enerji sistemi kurulumlarında oldukça önemlidir. Verimli panellerden oluşan bir santral demek, yatırımcı için daha fazla kazanç anlamına gelir. Bu sebepten dolayı özellikle voltaj odaklı büyük sistemlerde verimlilik katsayısı yüksek paneller tercih edilmelidir. Tabi paneller proje bütçesine göre seçileceğinden, proje tipi ve kurulum yapılacak bölgeye göre panel seçimi de yapılabilir.

Kaynak: Solarfeeds

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu